SU İÇMEK

SU İÇMEK

SU İÇMEK

Eğer günde en az 2 litre su içmek zor geliyorsa; yeterince su içemiyorsanız, unutmayın ki hiç bir şey suyun yerini tutmuyor.

İçtiğiniz suya çeşitli bitkiler, meyveler ekleyerek suyunuzu daha keyifli içilir hale getirebilirsiniz.

http://pinarakgun.com/wp-content/uploads/2016/02/sucilek.jpg

http://pinarakgun.com/wp-content/uploads/2016/02/sucilek-169×300.jpg

Suyunuza taze kekik, roka gibi aroma ve koku veren yeşillikler koyabilir, Çilek, limon, portakal dilimleri, kabuk tarçın, dilim zencefil koyabilir, Salatalık dilimleri, limon koyabilir ve suyunuzu daha kolay içilir hale getirebilirsiniz.

Örneğin ben bugün suyuma ufak bir parça kabuk tarçın ve çilek koydum.

Su tüketiminizi ne şekilde artırabiliyorsanız, o şekilde tüketin. Yeter ki su tüketin. Ne çay, ne kahve ne de diğer içecekler suyun yerini tutmuyor.

Aslına bakarsanız, işin çok kolay bir matematiği var.

Normal koşullarda bir vücut  idrar, dışkı ter ve solunum ile günde 2.5 litreden fazla sıvı kaybediyor. Biz bunun çok az bir kısmını yiyeceklerden alabiliyoruz. Geri kalanını eğer yerine koymazsak, yani yeterli su içmezsek, bu sefer vücutta çeşitli dengesizlikler ve rahatsızlıklar baş gösteriyor.

Bu arada, obezite cerrahisi geçirmiş arkadaşların unutmaması gereken çok önemli nokta, yemeklerle birlikte sıvı tüketmemek. Su veya başka her ne sıvı tüketiyorsanız, yemeklerden en az 30 dakika önce veya 30 dakika sonra tüketmemiz gerektiğini unutmayın.