İkinci Milat 12 Agustos

İkinci Milat 12 Agustos

Hayatımın dönüm noktalarından birisi olmuştu benim için 31 Eylül 2015. Kabaca 2 yıl önce. Hayat boyunca her şekilde mücadele ettiğim obezite hastalığında son noktaya gelmiş, 246 kiloya ulaşmış; artık bastonsuz 3-4 adım atabilme kapasitesine kadar gerilemiştim.

Doktorlar 2-3 sene ancak yaşar diyorlardı aileme benim için.
Daha da ötesi, bu kiloda kilo verebilmek için cerrahi müdahelenin şart olduğunu söylüyor, ancak beni ameliyat etmeye de cesaret edemiyorlardı; çünkü büyük riskti o kiloda ameliyatım.

Ameliyat edebilmek için 2 kere mideme balon koydular, onden kilo versin diye, fayda etmedi. Vücudum balonu kabul etmedi. Öğürtüler, serumlar derken balon çıkarıldı.

Arkasından, artık tam ben çarem yok herhalde diyecek aşamaya gelmek üzereyken, ameliyatımı yapan Mitchel Rosslyn amerikadan geldi ve buradaki muhteşem doktorlarımla bana duodenal switch ameliyatı yaptı. 31 eylül 2015. Gerçekten benim için bir dönüm noktası oldu.

Aradan 2 yıl geçti. Bu sürede 143 kilo verdim. İçimden kabaca 2 insan çıktı – eh hatta zayıfından 3 de olabilir 😉

Elbette bu miktarda kilo kaybı ile vücudumda çok büyük oranlarda deri sarkmaları meydana geldi. Bir balonu bile şişir söndür şişir söndür bir kaç kere, nasıl kırış kırış olur; hayal edin senelerle alınıp verilen çok büyük miktarda kilolardan sonra deri ne hale geliyor.

Bu süreçte bir çok “Rekonstrüktif Cerrah” ile görüştüm. Post bariatrik cerrahi denilen bu ameliyatlar estetik ameliyat değil. Gerçek anlamda, tamamen sarkmış ve deforme olmuş olan vücudun tekrar şekillendirilmesi ameliyatları ve çok titizlik gerektiren işler. Benimki kadar büyük kilo kayıplarında 4 ayrı operasyon gerekiyor. İlk olarak vücudun çatısı denilen 360 derece vücut kaldırma ameliyatı ile başlanıyor.

Burada gövdenin ön alt kısmı ve popo kaldırılıp şekillendiriliyor, bel ve gövdeye şekil veriliyor. Bu boyutta kilo kaybında bunların hep içi boşalmış deri keseleri halinde olduğunu hayal ederseniz anlayabilirsiniz demek istediğimi.

En uzun süren ameliyat bu sanırım. Bende 8.5 saat sürmüş ve 3 hafta sonrasında da kalan bir iki ufak rötuş için 3.5 saatlik bir küçük operasyon daha geçirdim.

Sonraki aşamalarda kollar göğüsler ve üst gövde bir ameliyatla toparlanıyor, bacaklar tek başına bir ameliyat ve en son olarak da yüz toparlanıyor.

Bu süreçte güveneceğiniz, inanacağınız doktoru bulmak herşeyden önemli. Ben yaklaşık 6 ay kadar çeşitli doktorlarla görüştüm ve sonunda dünya şekeri süper adam Prof. Dr. Murat Topalan hoca ile bu yola koyulmaya karar verdim.

12 Ağustos benim için 2.milat oldu ve bu tarihte 360 derece vücut şekillendirme ameliyatımı geçirdim. Bunun ardından kan değerlerim toparlandıkça sırayla diğer operasyonlarımı geçireceğim.

Süreç kolay mı? Hiç değil. Bu operasyonlar gerçekten zorlu süreçler. Sonrasında enfeksiyonlara, sorunlara çok açık süreçler. Dolayısıyla çok net, iletişiminizin çok iyi olduğu ve çok güvendiğiniz bir doktorla bu yola çıkmak bana göre işin en önemli kısmı.