HAREKET

HAREKET

Sevgili tontonlar,

İşiniz yoğun da olsa, hareket etmekte zorlansanız da; bir şekilde hareketi hayatınıza sokmaya gayret edin. İlla maraton koşacak, ya da saatlerle kardiyo çalışacaksınız diye bir koşul yok ki… yavaş yavaş, vücudunuzu zorlamadan da hareket edebilirsiniz.

En basiti evin içinde ev işi yaparak, birisinden isteyeceğiniz birşeyi, istemek yerine kendiniz gidip alarak ya da yaparak; bakkal veya marketten telefonla siparis vermek yerine gidip kendiniz alışveriş yaparak bile hayatınıza önemli derecede hareket katabilirsiniz.

Ben çok değil 3 ay öncesinde masadan koltuğa 5 adımda bile zorlanıyordum, kol değneği ile hareket ediyordum. Önce, yavaş yavaş evimin ve ofisimin içinde hareketimi arttırdım.

Yavaş yavaş, 500 adım, 1000, 1500 derken şu anda 4000 adım yürüyüş yapıyorum. En azından haftada 3 gün yürüyüş, 2 yada 3 gün yarım saat yüzmeye gayret ediyorum. Git gide yürüyüşümün rahatladığını, hızlandığını hissediyorum. Dizimde ciddi bir meniskus olmasına rağmen, eskisinden çok daha rahat hareket ediyorum. Daha kilo verdikce, daha da rahtlayacak hareketim bunu da biliyorum.

Bunlar inanın bir anda olmuyor, sabretmek ve ufacık bir gayretle oluyor. Zaten bütün iş en başta kafada bitiyor inanın… Çaresiz değilsiniz, Çare SİZ siniz… Bunu unutmayın.

Sevgiler,

Pınar