DEVAM

DEVAM

Merhaba sevgili okurum;

Olduğunuz ameliyatın adı ne olursa olsun, Tüp mide, Gastrik Bypass, Duodenal Switch, hiç farketmez.

Hepsi de sonuç olarak bize daha sağlıklı bir hayat, daha kaliteli bir hayat yaşama imkanı sunuyor.

Üzerimizden ağırlık gittikçe, rahatlıyoruz; hareketlerimiz kolaylaşıyor, işimize ve hayatımıza daha kolaylıkla devam ediyoruz.

Obezite ameliyatı aslında buzdağının ucu. Bunun altında ekip desteği, kontrol, destekler ve düzgün hayat tarzı var.

Aslında, olduğumuz ameliyattan en etkili sonuçları alabilmek için, en azından ameliyat kadar, ameliyat sonrası dönemdeki tutumumuz da çok önemli. Bu sürecin başından itibaren doktorumuz, bariatrik diyetisyenimizle sağlam bir iletişim kurmalı ve önerilerine bire bir uymalıyız. Özellikle ameliyattan sonraki ilk 1 aylık uyum sürecindeki beslenmemiz de cok önemli. Burada ne şekilde başlar, yola ne şekilde çıkarsak ameliyatımızın başarısı da aynı oranda olacaktır.

Kontrollerimize düzenli gitmeli, tahliller ve doktorlarımızın istediği testleri duzenli yapmalıyız. Ne olursa olsun, vücudumuz büyük bir değişimden geçiyor ve bu süreçte halsizlik, bitkinlik ya da daha ciddi sorunlar yaşamamak için en önemli noktalardan biri doktorlarımızın ve diyetisyenimizin verdiği destekleri düzenli kullanmak, aksatmamak.

Olduğunuz ameliyatın cinsine göre suresi değişse de, protein takviyesini size doktorunuzun verdiği sure boyunca düzenli olarak kullanmanız lazım ki vücudunuz kas kaybetmesin, düzenli çalışsın.

Yine doktor ve diyetisyeninizin size verdiği multivitamin, vitamin ve mineralleri aksatmadan almanız, bitkinlik hissinin ve vücut mekanizmasının düzenli çalışmasının olmazsa olmazı.

Ve elbette, kilonuzun elverdiği oranda hareket etmek çok önemli. İlk başlangıçta çok yapamasanız da, giderek artan bi şekilde hareketi hayatınıza sokmaya gayret edin. Ben 236 kilo ile ameliyat oldum. Ameliyata girdiğim sırada kol değneği ile 3 adım zor yürüyordum. 1. ayımın sonunda yavaş yavaş 1000 adım ile başladım, 1500, 2000, 3000 derken şimdi, 3 yıl oldu; gunde 15000 – 20000  adım yürüyüş yapıyorum. Haftada 2 gün de yüzmeye gitmeye gayret ediyorum. Çok yoğun olduğum, bunları yapamadığım zaman olursa da en azından evime arabayla dönüyorsam, 1-2 durak geride inip yürümeye çalışıyorum.

Aslında hiçbir başarı gayretsiz olmuyor. Ameliyatınızı olduktan sonra da kendinize yardım edeceksiniz, kendinizi seveceksiniz ki başarı gelsin ve daim olsun.

Daha sağlıklı ve güzel günlerde görüşmek üzere

Pınar Akgün